Campionat 2010-2011

A inceput … si toti microbistii stau cu sufletul la gura si au inceput sa isi incurajeze echipa favorita. Fie ca este Rapid, Steaua, Dinamo, CFR Cluj, Unirea Urziceni, Universitatea Craiova etc., toate echipele s-au pregatit vara aceasta si au facut multe transferuri care mai de care mai profitabile sau nu, pentru a “urca” cat mai sus in noul campionat.
Dar ce s-a intamplat pana acum?
Meciul de deschidere a campionatului, a fost vineri, 23 iulie, intre Sportul Studentesc si Otelul Galati. Acesta s-a incheiat cu victoria Otelului, Sportul nereusind sa inceapa cu dreptul dupa 4 ani de absenta in liga 1. Unicul gol al echipei galatene a fost inscris de Iorga inca din minutul 4.
Cel de al doilea meci a avut loc intre Pandurii si Unirea Urziceni. Meciul s-a incheiat cu scorul de 0-0, niciuna din echipe nereusind sa fructifice vreo ocazie.
Ultimul meci care s-a jucat vineri a fost cel dintre Rapid si FC Vaslui, incheiat cu victoria Giulesteana. Impinsi de la spate de public si de pe margine de Sumudica, giulestenii s-au aruncat in atac inca din start. Vasluienii, si ei cu un nou antrenor dupa despartirea de Lacatus, au opus rezistenta cat au putut. Asta pana in minutul 28, cand Herea a reluat cu capul mingea in plasa o lovitura libera executata perfect de Spadacio. In repriza a doua Cesinha a dat lovitura de gratie, reluand imparabil cu capul o centrare a aceluiasi Spadacio.
A doua zi a campionatului a adus in prim plan doua echipe la care toata lumea se astepta la mai mult. CFR Cluj nu a reusit decat un 0-0 cu Universitatea Craiova, FC Timisoara a terminat 2-2 cu Gloria Bistrita.
Ambele meciuri au avut o serie de evenimente neasteptate. Sa nu mai spunem din nou de greselile arbitrilor de centru care au fost pe masura si de data aceasta: penalty-uri neacordate, goluri anulate pe banda rulanta pe motive neintemeiate (offside, fault in atac…) si eliminari contestate.
Astazi, 25 iulie este penultima zi din prima etapa si vom avea doua echipe care au facut cele mai multe transferuri, iar cu noii antrenori speram ca vom vedea si o alta mentalitate. Dorim sa vedem schimbari majore atat in echipa Stelei cat si in echipa celor de la Dinamo.
Asteptam cu interes meciurile Universitatea Cluj – Steaua Bucuresti si  Astra Ploiesti – Dinamo.
In ultima zi a etapei avem meciuri mai putin interesante, avandu-le ca protagoniste pe FCM Targu Mures impreuna cu FC Brasov in primul meci si Victoria Branesti impreuna cu Gaz Metan Medias in cel de-al doilea.